Europejska Agencja Leków (EMA) zaprasza do wyrażania opinii na temat Diane 35. Agencja rozpoczęła ocenę ryzyka tych hormonalnych tabletek przeciwko trądzikowi, używanych często jako antykoncepcyjne. We Francji zmarły cztery kobiety, które zażywały te pigułki.

Po ujawnieniu informacji o śmierci kobiet Francja zapowiedziała, że zawiesi sprzedaż preparatu za mniej więcej 3 miesiące. Zwróciła się też do Europejskiej Agencji Leków o wydanie opinii na jego temat. Ta zamierza zrobić to w połowie maja. Wcześniej jednak chce dowiedzieć się między innymi, czy pacjentki były informowane o ryzyku związanym z zażywaniem Diane 35. By wyrazić swoją opinię dotyczącą leku, wystarczy wejść na stronę internetową Europejskiej Agencji Leków i wypełnić formularz (najlepiej otwierać go w przeglądarce Internet Explorer).

Ankietę, sformułowaną w języku angielskim, może wypełnić każdy, ale - jak informuje nasza korespondentka - jest ona skierowana bardziej do organizacji pacjentów i lekarzy.

Diane 35 jest sprzedawany w ponad 130 krajach

Pigułki Diane 35 zostały wprowadzone na francuski rynek w 1982 roku jako środek na leczenie młodzieńczego trądziku. Ze względu na wysoki poziom progesteronu lekarze dość szybko zaczęli przepisywać preparat jako środek antykoncepcyjny.

Sprzedaż leku sięgała we Francji od 4 do 5 milionów sztuk rocznie. Z badań francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Medycznych (ANSM) wynikało, że pigułkę przepisywali przede wszystkim interniści i ginekolodzy, a tylko w 7 procentach - dermatolodzy.

Cztery Francuzki w wieku od 18 do 28 lat, które zażywały Diane 35, zmarły na skutek zakrzepów krwi albo w obrębie płuc, albo w mózgu. Ogłoszony niedawno raport ANSM wskazał ponadto na 125 innych przypadków wystąpienia zakrzepów i związanych z nimi powikłań u kobiet stosujących te tabletki.

Obecnie pigułki Diane 35 są zatwierdzone w 135 krajach.