Dla obu stron stosowne byłoby, gdyby spotkały się na neutralnym gruncie - tak w wywiadzie dla „Rossijskiej Gazety” o ewentualnej rozmowie prezydentów Polski i Rosji mówi minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Kiedy i gdzie mogłoby więc dojść do spotkania Kaczyński-Putin?

Wedle słów szefowej polskiej dyplomacji - podczas nieformalnego spotkania w Finlandii, w którym będzie brał udział prezydent Rosji. Ale równie dobrze rozmowy mogłyby się toczyć gdzie indziej – bo na razie nic nie zostało jeszcze ustalone. Jestem pewna, że osiągniemy odpowiedni poziom porozumienia dla przeprowadzenia takiego spotkania - cytuje ogólne stwierdzenie pani minister rosyjska gazeta.

Jakie są szanse na rychłą rozmowę Lecha Kaczyńskiego z Władimirem Putinem? Na razie mamy tylko festiwal pomysłów na to spotkanie. Polski prezydent mówił o tajemniczym miejscu na neutralnym gruncie. czytaj więcej

Jednak jak wynika z wywiadu, Warszawa i Moskwa nie dogadały się nawet ogólnikowo, na jakich zasadach takie spotkanie ma się odbywać. Oznacza to, że podczas niedawnej wizyty pani minister w Moskwie próby nawiązania porozumienia ze stroną rosyjską spaliły na panewce. W wywiadzie Fotyga przyznaje, że stosunki obu krajów są zimne, ale optymistycznie dodaje, że to jeszcze nie wojna.

Informacji na temat ewentualnego spotkania prezydentów Polski i Rosji nie chce komentować służba prasowa Kremla. - Nie zapowiadamy takich spotkań. Jeśli będzie oficjalne potwierdzenie, że takie spotkanie się odbędzie, pojawi się informacja na stronie kremlin.ru. Jeśli tam nie ma takiej informacji, czyli nie ma oficjalnego potwierdzenia, to nie możemy nic komentować - komentuje służba prasowa Kremla. Na jego stronach internetowych jest co prawda informacja o listopadowym wyjeździe Władimira Putina na szczyt APEC w Wietnamie. Nie ma jednak nawet wzmianki o jego udziale w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Finlandii, a tym bardziej o spotkaniu z prezydentem Kaczyńskim.