Irańskie władze aresztowały Słowaka oskarżonego o szpiegostwo na rzecz amerykańskiej CIA - poinformowało słowackie ministerstwo spraw zagranicznych. Mężczyzna miał pozyskiwać informacje na temat "postępów naukowych" Iranu.

Mogę potwierdzić, że słowacki obywatel został aresztowany przez irańskie władze za domniemane zagrożenie dla narodowego bezpieczeństwa Iranu - powiedział rzecznik resortu Boris Gandel. Dodał, że słowaccy dyplomaci w Iranie chcieli złożyć wizytę aresztowanemu Słowakowi, ale nie uzyskali na to zgody.

Irańska telewizja państwowa w ubiegłym tygodniu opublikowała wypowiedzi obywatela kraju zachodniego, który przyznał się do szpiegowania na rzecz CIA. Bohaterem reportażu, zatytułowanego "Myśliwy złapany w zasadzkę", był ok. 30-letni mężczyzna, przedstawiony jako Matti Valok. Jego narodowości nie sprecyzowano.

Według słowackich mediów, chodzi o 26-letniego Mateja Valucha, który miał przyjechać do Teheranu latem ubiegłego roku do pracy w sektorze telekomunikacyjnym. Po raz ostatni kontaktował się z rodzicami na początku grudnia - poinformował dziennik "SME".

Irańska telewizja podała, że mężczyzna został aresztowany w sierpniu 2012 roku, po kilkumiesięcznej obserwacji przez irańskie służby. Oskarża się go o to, że nawiązał kontakty z irańskimi naukowcami, aby uzyskać informacje na temat "postępów naukowych kraju" za pośrednictwem założonej przez siebie "międzynarodowej firmy rekrutacyjnej, mającej siedzibę na Słowacji". Bohater reportażu oświadczył, że zwerbowała go CIA, i przeprosił Irańczyków za swoją działalność.