Słowacja chce wejść do strefy euro już z początkiem przyszłego roku. Jesteśmy optymistyczni co do wejścia do strefy - zadeklarował słowacki minister Jan Pociatek w rozmowie z agencją Reutera. Zielone światło zależy od Komisji Europejskiej, która już w maju ma wydać opinię w tej sprawie.

Słowacja od dawna przygotowuje się do przyjęcia wspólnej waluty. W większości miejsc można płacić w euro, przygotowano też już wzory słowackich monet. Teraz jedynie wysoka inflacja może utrudnić lub nawet zahamować cały proces. Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać kryteria z Maastricht. Ważny punkt stanowi inflacja, która maksymalnie może być wyższa o 1,5 % od średniej stopy inflacji w trzech krajach Unii, gdzie była ona najniższa. Jak na razie Słowacja spełnia wszystkie wymogi. Jednak KE spodziewa się w tym roku wzrostu, dlatego też apeluje do słowackiego rządu aby wprowadzał dalsze reformy strukturalne. Rząd w Bratysławie jest zdeterminowany, a to tego sprzyja mu fakt, że w całej Unii od pewnego czasu niepokojąco rośnie inflacja.

Decyzja w tej sprawie należy do KE, która zapewnia, że będzie brać pod uwagę jedynie obiektywne kryteria gospodarcze. Faktycznie jednak jest to test, czy Unia jest otwarta na przyjmowanie nowych członków do strefy euro. W 2006 roku odrzucono kandydaturę Litwy do strefy euro. KE tłumaczyła to nadmierną inflacją. I nie pomogły żadne negocjacje. Przyjęcie Słowacji będzie sprawdzianem woli politycznej krajów strefy euro do rozszerzenia. To będzie papierkiem lakmusowym. Jeżeli Słowacja zostanie przyjęta, to okaże się, że pesymistyczny pogląd o zamknięciu się Zachodu na nasz region nie jest prawdziwy – mówił były premier i minister finansów Marek Belka podczas swojej wizyty w Brukseli.

Strefa euro tworzy unię walutową między państwami członkowskimi. Po raz pierwszy rozszerzono ją 1 stycznia 2007. Wtedy do 12 krajów „starej Unii” posiadających walutę euro, dołączyła Słowenia. W tym roku dołączył Cypr i Malta. Poza strefą pozostają nadal Wielka Brytania, Szwecja i Dania. Reszta nowych krajów członkowskich deklaruje przyjęcie euro do 2013 roku.