Znamy wyniki sekcji zwłok George’a Floyda zabitego przez policję w Minneapolis. Lekarze nie mają wątpliwości, że przyczyną śmierci mężczyzny było uduszenie. Pogrzeb mężczyzny odbędzie się 9 czerwca.

Dwóch lekarzy, którzy przeprowadzili autopsję Floyda, uznało w poniedziałek, że przyczyną jego śmierci było uduszenie na skutek przyciskania szyi oraz kręgosłupa kolanami przez funkcjonariuszy. Zaznaczyli, że wcześniej mężczyzna nie miał żadnych schorzeń, które mogłyby przyczynić się do jego zgonu.

Dziś prawnik rodziny zabitego Afroamerykanina przekazał, że pogrzeb George’a Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston. Przed przeprowadzką do Minnesoty 46-letni Floyd właśnie tam mieszkał. W tym mieście ukończył liceum, gdzie był wyróżniającym się koszykarzem.

NIE PRZEGAP: Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO]

Legendarny pięściarz Floyd Mayweather zaproponował sfinansowanie pogrzebu 46-latka. Rodzina przyjęła ofertę.

Protesty w największych miastach USA

Zabójstwo Floyda przez policję pod koniec maja w Minneapolis stało się zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie.

Dla wielu Amerykanów zabicie Floyda to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. W trakcie demonstracji dochodzi do starć z funkcjonariuszami i zamieszek.