Nie ma porozumienia Rosji i USA. Ani w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie, ani przyszłości traktatu START - poinformował szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji rozmawiał we wtorek w Moskwie z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice i sekretarzem obrony Robertem Gatesem.

Gates, który zapewnił w czasie spotkania, że tarcza antyrakietowa nie stanowi zagrożenia dla Rosji, poinformował w poniedziałek, że do porozumienia w sprawie rozmieszczenia instalacji może dojść jeszcze przed końcem prezydentury George'a Busha.

Zdaniem polskiego premiera, stała obecność rosyjskich żołnierzy w Polsce nie wchodzi w rachubę. Na konferencji prasowej Donald Tusk odniósł się do artykułu "Gazety Wyborczej", która napisała, że USA zaproponowały Rosji, aby jej żołnierze kontrolowali bazy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Szef rządu dodał jednak, że jest gotów szukać rozwiązań, które wyjdą naprzeciw uzgodnieniom rosyjsko-amerykańskim:

Premier przyznał, że w jego w rozmowach z prezydentem George'em Bushem i Władimirem Putinem pojawiały się sugestie, że Rosjanie mogliby w jakiejś formie monitorować instalacje.