Stany Zjednoczone nie pozwolą Rosji zawetować planów umieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej - powiedziała sekretarz stanu USA Condoleezza Rice po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w Nowo-Ogariewie pod Moskwą.

USA muszą mieć możliwość wykorzystywania techniki w celu obrony i zamierzają to robić. Nie sądzę, aby można było się spodziewać, że Stany Zjednoczone pozwolą na czyjeś weto w sprawie amerykańskiego bezpieczeństwa - podkreśliła Rice.

Rice przybyła w poniedziałek z dwudniową wizytą do Rosji. Ma ona na celu poprawę stosunków między Waszyngtonem a Moskwą. Wcześniej Rice wyrażała nadzieję, że uda jej się złagodzić obawy Moskwy dotyczące budowy w Europie elementów tarczy antyrakietowej.

W styczniu Stany Zjednoczone zaproponowały Polsce i Czechom rozmieszczenie na ich terytorium elementów tarczy antyrakietowej. W Czechach miałaby powstać baza radarowa, a w Polsce - wyrzutnie rakiet przechwytujących. Waszyngton utrzymuje, że system jest konieczny do obrony przed nieobliczalnymi państwami, jak Korea Północna czy Iran.

Rosja sprzeciwia się rozmieszczeniu w Polsce i Czechach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.