Władimir Putin spotka się dziś z Benedyktem XVI. Na audiencji papież ma rozmawiać z prezydentem Rosji po niemiecku. Według obserwatorów jest mało prawdopodobne, by spotkanie doprowadziło do przyspieszenia wizyty Benedykta XVI w Rosji.

Putin ściśle przestrzega zasady, że papież odwiedza określony kraj nie tylko na zaproszenie szefa państwa, ale także największego miejscowego Kościoła. A do ocieplenia kontaktów Watykanu z Cerkwią prawosławną jeszcze daleko. Zdaniem ekspertów, bardziej prawdopodobne od wizyty Benedykta XVI w Rosji wydaje się jego spotkanie z Aleksym II na neutralnym gruncie, w tym we Włoszech, ale poza Rzymem.

Wizyta w Rosji była jednym z największych marzeń Jana Pawła II. Choć otrzymał on oficjalne zaproszenie od prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa, potwierdzone potem przez prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, jego pielgrzymka do tego kraju nie doszła do skutku z powodu sprzeciwu prawosławnego patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II. Wizycie papieża niechętny był też Putin.

Dodajmy, że Putin odwiedza Watykan po raz trzeci. Poprzednio gościł tam w 2000 i 2003 roku na zaproszenie Jana Pawła II. Od śmierci polskiego papieża Putin nie był w Watykanie - nie przybył ani na pogrzeb Jana Pawła II, ani na inaugurację pontyfikatu Benedykta XVI.