Dla byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki prokurator zażądał dwóch i pół roku więzienia. W toczącym się w Kijowie procesie oskarżony jest o nadużywanie władzy w czasach, gdy pracował w rządzie. Łucenko obecnie odbywa karę czterech lat pozbawienia wolności.

Łucenko stanął przed sądem za to, że - będąc szefem MSW - z naruszeniem prawa wydał zgodę na śledzenie osoby, która mogła mieć związek z próbą otrucia Wiktora Juszczenki w 2004 roku. Chodzi tu o Wałentyna Dawydenkę, kierowcę i ochroniarza byłego wiceszefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wołodymyra Saciuka. To właśnie ten ostatni był gospodarzem przyjęcia, na którym miało dojść do próby otrucia Juszczenki.

Oskarżenie uważa Dawydenkę za poszkodowanego w tej sprawie, choć on sam niejednokrotnie powtarzał, że nie ma żadnych pretensji wobec Łucenki i nie uważa się za pokrzywdzonego. Żądając 2,5 roku więzienia dla byłego szefa MSW prokurator Dmytro Łobań oświadczył, iż osobiste stanowisko Dawydenki nie może być decydujące w ustalaniu werdyktu sądu.

Juszczenko miał umrzeć po kolacji

Do próby otrucia byłego prezydenta Juszczenki doszło podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2004 roku, w której Juszczenko starł się z obecnym prezydentem Janukowyczem. Juszczenko zaczął narzekać na złe samopoczucie po kolacji, wydanej przez Saciuka we wrześniu 2004 roku.

Austriaccy lekarze orzekli później, że pogorszenie stanu jego zdrowia było spowodowane zatruciem dioksynami, czyli silnie toksycznymi związkami chemicznymi o działaniu rakotwórczym. Ślady ich działania widoczne są na twarzy Juszczenki do dziś. Toczące się od kilku lat śledztwo nie ustaliło, kto stoi za próbą otrucia.

W 2006 roku ukraińska prasa pisała, powołując się na źródła milicyjne, że dioksyny mógł podać Juszczence ochroniarz Saciuka. Podczas pamiętnego przyjęcia na daczy swego szefa miał on nadzorować pracę kelnerów oraz sprawdzać serwowane gościom potrawy.

Sam Saciuk wyjechał z Ukrainy do Rosji w roku 2005. W ten sposób chciał uniknąć śledztwa w sprawie nadużyć służbowych popełnionych w czasie, gdy pracował w SBU. W latach 2005-2007 ukraińskie władze ścigały go listem gończym. Z poszukiwań zrezygnowano, gdy z Moskwy nadeszła wiadomość, że otrzymał on rosyjskie obywatelstwo. Saciuk wrócił na Ukrainę latem 2011 roku, ponad rok po objęciu prezydentury przez Wiktora Janukowycza.

Kolejny proces

Łucenko, jeden z największych krytyków Janukowycza, w lutym został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tysięcy złotych.

Współpracownicy Łucenki oczekują, że sąd wyda wyrok w sprawie oskarżeń o śledzenie Dawydenki w przyszłym tygodniu. Sądzimy, że nastąpi to we wtorek - powiedziała rzeczniczka byłego szefa MSW, Łarysa Sarhan.