Na stronach jednego z rosyjskich portali aukcyjnych wystawiono na sprzedaż sznur, na którym w 1925 r. rzekomo powiesił się Siergiej Jesenin, a także medalion z puklem włosów poety i jego portret w trumnie. Gwarancji, że te przedmioty są autentyczne, nie ma żadnej - stwierdziła badająca twórczość poety Natalia Szubnikowa-Gusiewa.

Autografy Jesenina należą do najdroższych i na aukcjach osiągają zawrotne ceny, a tu? Przecież każde włosy można umieścić w medalionie, można wziąć dowolny powróz - zaznaczyła.

Badania kodu DNA przedmiotów zażądała Swietłana Jesenina, krewna poety. Jeżeli to powrót Jesenina, to proszę zbadać DNA. Tym bardziej, że to możliwe dopóki żyję, a krew już oddałam - stwierdziła. Posłuchaj relacji korespondenta RMF FM Przemysława Marca:

Rosyjski poeta Siergiej Jesienin urodził się w 1895 w Konstantinowie koło Riazania. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli imażynizmu, kierunku uznającego za podstawę poezji czysty obraz. Opublikował wiele zbiorów poezji i poematów, między innymi słynny "Sorokoust". Był pięciokrotnie żonaty, w tym z tancerką Isadorą Duncan. W 1925 roku popełnił samobójstwo przez powieszenie w hotelu w Leningradzie. Na stole pozostawił pożegnalny wiersz napisany krwią.