W Andaluzji, na południu Hiszpanii, wraz z tropikalnymi upałami w poniedziałek doszło do znaczących ograniczeń w dostępie do wody. Jej poziom na głównych zbiornikach wodnych wskutek ponad 40-stopniowych temperatur wynosi średnio niespełna 30 proc.

Jak poinformowały w poniedziałek regionalne władze, z powodu suszy ograniczenie w jej przesyle wystąpiło m.in. w prowincjach Huelva oraz Jaen.

Według hiszpańskiej żandarmerii w poniedziałek zatrzymano dwóch pracowników służb hydrologicznych Andaluzji oskarżonych o przyzwolenie na wykonanie nielegalnego systemu nawadniania z rzeki Gwadalkiwir na pola drzew cytrusowych należących do sześciu przedsiębiorców rolnych.

Z powodu utrzymujących się od 7 lipca tropikalnych upałów poziom wody w tej przepływającej przez południową Hiszpanię rzece drastycznie spadł i wynosi obecnie tylko 26 proc. normalnych stanów.

Poniedziałek jest jednym z najbardziej upalnych dni w Andaluzji, gdzie w większości prowincji utrzymują się ponad 40-stopniowe upały. Najwyższy poziom temperatury powietrza zanotowano po południu w miejscowości Fuente Palmera koło Kordoby, gdzie słupek rtęci sięgnął 45,5 st. C.