Polscy pracownicy wygrali precedensowy proces w Holandii. Firma Rectisel będzie musiała zapłacić dwunastu Polakom - pół miliona euro. Przedsiębiorca produkujący materace nie stosował się do zasady „taka sama płaca za taką samą pracę”, która w Holandii obowiązuje od wiosny 2015 roku.

Polscy pracownicy wygrali precedensowy proces w Holandii. Firma Rectisel będzie musiała zapłacić dwunastu Polakom - pół miliona euro. Przedsiębiorca  produkujący materace nie stosował się do zasady „taka sama płaca za taką samą pracę”, która w Holandii obowiązuje od wiosny 2015 roku.
Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Internet

Firma płaciła Polakom - zatrudnionym przez agencję pośrednictwa pracy - mniej niż swoim stałym pracownikom. Trzy lata temu  poszkodowanych było 45 Polaków, jednak tylko 12 osób do końca sądziło się z pracodawcą. Reszta pod presją pracodawcy wcześniej podpisała - ugodę.

Byli straszeni zwolnieniem, wywierano na nich presję - mówi Izabela Muchowski ze związku zawodowego FNV. Od 2015 roku obowiązuje w Holandii tzw. odpowiedzialność łańcuchowa, czyli główny zleceniodawca odpowiada za to co dzieje się z pracownikiem, nawet jeżeli jest on zatrudniony przez agencję pośrednictwa pracy - mówi Izabela Muchowski z FNV.

W Holandii wielu pracowników zatrudnianych przez agencje pośrednictwa pracy jest wykorzystywanych.  W tym kraju jest około 12 tys. agencji pośrednictwa pracy i jak mówi - Muchowski - oznacza to "wolną amerykankę". Wygrany proces ma wielkie znaczenie, bo oznacza, że przepisy z 2015 roku - rzeczywiście obowiązują. A dla Polaków - to pół miliona euro.

(ag)