Szefowa specjalistycznej komórki dochodzeniowo-śledczej Scotland Yardu, 53-letnia April Casburn, stanęła przed sądem jako pierwsza oskarżona w ramach operacji Elveden. Celem akcji jest ustalenie, czy policja nie była opłacana przez "News of the World" w zamian za poufne informacje. Jest to jedno z trzech policyjnych śledztw wszczętych w styczniu 2011 r. w związku z aferą podsłuchową.

Akt oskarżenia odczytany przed sądem pokoju dzielnicy Westminster zarzuca funkcjonariuszce nadużycie urzędu oraz złamanie ustawy o tajemnicy państwowej i służbowej. Inny zarzut dotyczy przechowywania przez nią tajnych dokumentów w prywatnym mieszkaniu.
 
Sąd zdecydował o zwolnieniu kobiety za poręczeniem i wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 2 listopada, tym razem przed sądem karnym Old Bailey. Oskarżona potwierdziła jedynie dane osobowe, wyjaśnień nie składała.
 
Jak donoszą media, Casburn we wrześniu 2010 roku miała zaznajomić tabloid ze szczegółami tajnej operacji Scotland Yardu (Operation Varec), mającej ustalić, czy wcześniejsze dochodzenie ws. podsłuchów aranżowanych przez "NotW" ma być wznowione.
 
Casburn pracowała w dyrektoriacie operacji specjalnych Scotland Yardu. W przeszłości kierowała specjalistyczną, ogólnokrajową komórką zajmującą się tropieniem źródeł finansowania siatek terrorystycznych. Obecnie jest zawieszona w obowiązkach służbowych.

Policja zatrzymała już 50 osób

W ramach operacji Elveden zatrzymano już 50 osób. Do tej pory zarzuty postawiono byłemu dyrektorowi ds. komunikacji w urzędzie premiera Andy Coulsonowi i byłej redaktor naczelnej "The Sun" Rebece Brooks. W przeszłości oboje byli także naczelnymi redaktorami "NotW".
 
Tabloid wychodzący od 168 lat został zamknięty przez magnata prasowego Ruperta Murdocha latem ubiegłego roku.