W przyszłym tygodniu rozpoczną się badania psychiatryczne Oscara Pistoriusa. Sędzia Thokozile Masipa zdecydowała, że proces sportowca zostanie wznowiony 30 czerwca. Lekkoatleta jest oskarżony o zabójstwo z premedytacją swojej partnerki Reevy Steenkamp.

Sędzia oceniła, że badania są konieczne, aby stwierdzić, czy sportowiec naprawdę cierpiał na zaburzenia lękowe, na które powołuje się obrona. Według mecenasów pomagających Pistoriusowi, ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji. Jego obserwacja potrwa maksymalnie 30 dni i nie zostanie przeprowadzana w ośrodku zamkniętym. Pistorius w dni powszednie ma przychodzić o godz. 9 do wskazanej placówki. Zwalniany będzie o 16.

Poruszającemu się na protezach 27-letniemu biegaczowi zarzuca się zastrzelenie Steenkamp z premedytacją. Mężczyzna twierdzi, że pomylił ją z włamywaczem. Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku w jego domu.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy z powodu wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.

W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może startować na olimpiadzie.