​W niektórych regionach Sudanu Południowego prowadzone są czystki etniczne. Trwają także przygotowania do ludobójstwa na miarę tego, jakie w 1994 r. miało miejsce w Rwandzie - zaalarmowała szefowa komisji ONZ ds. praw człowieka w Sudanie Płd. Yasmin Sooka.

​W niektórych regionach Sudanu Południowego prowadzone są czystki etniczne. Trwają także przygotowania do ludobójstwa na miarę tego, jakie w 1994 r. miało miejsce w Rwandzie - zaalarmowała szefowa komisji ONZ ds. praw człowieka w Sudanie Płd. Yasmin Sooka.
Żołnierze sił rządowych Sudanu Płd. w Dżubie /PAP/Newscom /PAP

Już teraz w kilku regionach Sudanu Południowego regularnie dochodzi do czystek etnicznych poprzez wywoływanie głodu, gwałty zbiorowe i palenie całych wiosek. W każdym miejscu, jakie odwiedziliśmy w tym kraju, mieszkańcy wsi mówili, że są gotowi na rozlew krwi, by odzyskać swoją ziemię - podkreśliła Sooka w oświadczeniu wydanym na koniec 10-dniowej wizyty trzyosobowej komisji w Sudanie Płd.

Trwają przygotowania do powtórki tego, co wydarzyło się w Rwandzie, i społeczność międzynarodowa ma obowiązek temu zapobiec - dodała.

Prezydent Sudanu Płd. Salva Kiir stanowczo zdementował oskarżenia ONZ. Nic podobnego nie dzieje się w Sudanie Południowym, nie ma czystek etnicznych - powiedział agencji Reutera podczas oficjalnej wizyty w RPA. Jak relacjonuje Reuters, zadanie kolejnych pytań uniemożliwili członkowie ochrony Kiira.

Komisja ONZ ds. praw człowieka w Sudanie Płd. została powołana w tym roku do zbadania sytuacji w tym kraju i ma przedstawić wnioski w marcu. Podobne dochodzenia w Korei Północnej i Erytrei zakończyły się apelami, by sytuacją w tych krajach zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, do czego jednak nie doszło.

Komisja powołuje się na "liczne relacje o zwłokach znajdowanych wzdłuż głównych dróg, groźbie głodu i ludziach uciekających z kraju". Postuluje szybsze rozmieszczenie w kraju sił pokojowych ONZ w sile 4 tysięcy żołnierzy i rozszerzenie ich oddziaływania poza stołeczną Dżubę.

W Sudanie Płd. powinien powstać trybunał

Komisja zaleciła także utworzenie w Sudanie Płd. trybunału, który rozpatrywałby sprawy związane z łamaniem praw człowieka. Na rozległych obszarach kraju dosłownie nie ma działających sądów, a tradycyjne metody pojednawcze zawodzą w sytuacji, gdy wszystko wolno - zaznaczył członek komisji ONZ Ken Scott.

Yasmin Sooka powiedziała, że do gwałtów zbiorowych dochodzi "na zatrważającą skalę". Pracownicy organizacji pomocowych opisują gwałty zbiorowe jako zjawisko tak powszechne, że aż "normalne" w tym zwyrodniałym środowisku - mówiła.

Rywalizacja między prezydentem a wiceprezydentem przekształciła się w wojnę

Krótka historia Sudanu Południowego, który ogłosił niepodległość od Sudanu w 2011 roku na mocy porozumień kończących 22 lat wojny domowej między Północą a Południem, zdominowana jest przez konflikt zbrojny.

Rywalizacja między prezydentem Kiirem a wiceprezydentem Riekiem Macharem, którzy wywodzą się z różnych grup etnicznych, w 2013 roku przekształciła się w wojnę.

Podpisane w 2015 roku porozumienie pokojowe okazało się kruche i w kraju nadal dochodzi do starć i ataków na ludność cywilną. Wiele aktów przemocy jest motywowana etnicznie.

(łł)