Nie żyje była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych Rosalynn Carter. Zmarła dziś w Plains w stanie Georgia - poinformowała fundacja Carterów. Miała 96 lat.

Rosalynn Carter cierpiała w ostatnich latach na demencję

Była Pierwszą Damą w latach 1977-1981. Działała wówczas m.in. na rzecz spraw związanych ze zdrowiem psychicznym w kraju. To na jej wniosek prezydent złożył projekt powołania Komisji Zdrowia Psychicznego. Propagowała też programy opieki dla osób starszych i opowiadała się za zwiększeniem liczy kobiet w administracjach publicznych. 

Znali się niemal całe życie

Jimmy i Rosalynn znali się niemal całe życie. Ich rodziny się przyjaźniły, dlatego 3-letni Jimmy "poznał" swoją przyszłą żonę, kiedy była zaledwie niemowlęciem. Powiedział swojej matce, że chce poślubić Rosalynn po ich pierwszej randce.

Carterowie byli małżeństwem od ponad 77 lat. Para wzięła ślub w lipcu 1946 r. Carterowie doczekali się czworga dzieci, 12 wnuków i 14 prawnuków.

Najlepszą rzeczą, jaką zrobiłem w życiu, było poślubienie Rosalynn. (...) To szczyt mojego życia - miał powiedzieć były prezydent w wywiadzie z 2015 roku.

Jimmy Carter jest najdłużej w historii żyjącym byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ma 99 lat. Od kilku miesięcy znajduje się pod opieką hospicyjną. Jego stan jest poważny.