Kolor włosów: blond; wzrost: minimum 170 cm – to wymagania stawiane opiekunkom do dzieci w Moskwie. Kandydatki na nianię w rosyjskiej stolicy coraz częściej muszą także przejść badania na wykrywaczu kłamstw.

Jak dowiedział się w jednej z moskiewskich agencji pracy korespondent RMF FM Przemysław Marzec, opiekunki mają być jak „słoneczko” i nie mogą narażać dziecka na stres z powodu swego wyglądu. Niektóre agencje organizują wprost castingi na nianie, które nie tylko powinny znać tajniki fizykoterapii, ale także władać obcymi językami i posiadać wiedzę z zakresu logopedii.

Bogaci Rosjanie tak boją się przyjmować do domu obcych ludzi, że przeszłość potencjalnej niani również musi zostać prześwietlona. Proponujemy sprawdzanie przez bazy danych resortu spraw wewnętrznych. Wykonujemy również badanie na wykrywaczu kłamstw - powiedziała pracownica jednej z agencji pośrednictwa pracy.

Bycie nianią w Moskwie to naprawdę intratne zajęcie. Dobra opiekunka do dziecka może zarobić w przeliczeniu ponad 200 złotych dziennie. Nawet te przeciętne, które nie spełniają wyśrubowanych wymagań, nie narzekają na brak pracy.