Podczas przypływu wznowiono działania, które mają na celu przemieszczenie 400-metrowego kontenerowca. Ever Given zablokował ruch na Kanale Sueskim. Pięć holowników pracuje nad przeciągnięciem statku na głębszą wodę – wynika z danych z systemu śledzenia statków.


Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie w poprzek jednopasmowego odcinka południowego kanału we wtorek rano po tym, jak stracił zdolność manewrowania podczas silnego wiatru i burzy piaskowej - poinformowały w oświadczeniu władze zarządzające Kanałem Sueskim (SCA).

Statek blokuje ruch w obu kierunkach przez jeden z najbardziej zatłoczonych kanałów żeglugowych, którym transportowane są ropa, zboża i inne towary między Europą i Azją.

W nocy z środy na czwartek firma usług morskich GAC wydała notę do klientów, w której można przeczytać, że "kontynuowane są wysiłki w celu ściągnięcia jednostki z mielizny przy użyciu holowników". Akcję utrudnia silny wiatr i ogromny rozmiar kontenerowca. 

Pięć holowników w akcji

System do śledzenia statków pokazuje obecnie, że pięć holowników otacza statek Ever Given, a trzy kolejne zmierzają w jego kierunku. Sygnał GPS kontenerowca pokazuje jednak tylko niewielkie zmiany jego pozycji w ciągu ostatnich 24 godzin.

Kilkadziesiąt statków, w tym inne duże kontenerowce, a także tankowce z ropą i gazem oraz masowce przewożące zboże, zgromadziło się na obu końcach kanału, tworząc jeden z największych korków żeglugowych, jakie widziano od lat - zauważa Reuters. Agencja AP pisze o co najmniej 150 jednostkach, które czekają na przepłynięcie kanałem.

Przez liczący 193 km Kanał Sueski przepływa codziennie około 12 proc. całego światowego handlu wszystkimi towarami. 

Eksperci z branży żeglugowej twierdzą, że jeśli blokada nie zostanie usunięta w ciągu najbliższych 24-48 godzin, niektóre firmy żeglugowe mogą być zmuszone do zmiany trasy statków i rejsów wokół południowego krańca Afryki, co wydłużyłoby podróż o około tydzień.

Kierownictwo Kanału Sueskiego poinformowało, że mimo blokady część ładunków zdołano przemieścić na południe, a wysiłki zmierzające do udrożnienia Kanału będą kontynuowane. 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.