Alexandre Desplat („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”), James Newton Howard („Opór”), Danny Elfman („Obywatel Milk”), A.R. Rahman („Slumdog. Milioner z ulicy”) i Thomas Newman („Wall-E”). To twórcy nominowani do Oscara w kategorii najlepsza muzyka

Alexandre Desplat ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona").. Twórca muzyki do tego filmu już raz otrzymał jedną nominację do Oscara. Trzy lata temu Akademia Filmowa nominowała go za kreację muzyki do niezwykłego filmu pt. „Królowa”.

James Newton Howard ("Opór"). James Newton Howard był już wcześniej nominowany za muzykę do filmów: „Książę przypływów”, „Junior”, „Szczęśliwy dzień” i „Mój chłopak się żeni”. Film „Opór” w reżyserii Edwarda Zwicka opowiada historię przywódcy żydowskich partyzantów – Tewie Bielskiego (w tej roli Daniel Craig).
Danny Elfman ("Obywatel Milk"). Danny Elfman także nie po raz pierwszy staje do oscarowej rywalizacji. Wcześniej otrzymał nominację za muzykę do filmów: „Duża ryba”, „Buntownik z wyboru” i „Faceci w czerni”. Obraz „Obywatel Milk” opowiada prawdziwą historię Harvey’a Milka, który uważany za jednego z najważniejszych męczenników amerykańskiego ruchu gejowskiego w Stanach. Był on pierwszym działaczem na rzecz równouprawnienia gejów i lesbijek, który zasiadał we władzach miejskich.
A.R. Rahman ("Slumdog. Milioner z ulicy"). Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania.
Thomas Newman ("Wall-E"). Thomas Newman był wcześniej nominowany do Oscara m.in. za muzykę do filmów: „American Beauty”, „Gdzie jest Nemo” i „Dobry Niemiec”. Przez siedemset lat WALL.E w samotności oczyszcza Ziemię z odpadów, które pozostawili ludzie. Pewnego dnia poznaje EVE... myślącą maszynę. Nowoczesną i piękną.