W tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało cypryjskie ministerstwo energii. Pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześciennych tego węglowodoru.

Ministerstwo podało w komunikacie, że odkrycia dokonało włosko-francuskie konsorcjum Eni-Total, a złoże zlokalizowano dzięki odwiertowi Cronos-1 wykonanemu 160 km od wybrzeża Cypru, w tzw. wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju (jest to obszar morskie sięgający 200 mil w głąb morza od linii podstawowej; w obrębie w.s.e. państwa nadbrzeżne mają wyłączne prawo eksploatacji żywych zasobów oraz zarządzania nimi).

To już drugie gazowe złoże, odkryte w tych rejonach przez Eni-Total. Poprzednie, nazwane Calypso, zostało odkryte w 2018 roku, ale do tej opory nie wiadomo dokładnie, jak dużo gazu tam się znajduje.

Co oznacza odkrycie nowego złoża?

Nowe odkrycie "może odblokować dodatkowy potencjał w tym obszarze i jest częścią skutecznych wysiłków firmy, aby zapewnić dalsze dostawy gazu do Europy" - napisała firma Eni w oświadczeniu.

Ministerstwo energii Cypru poinformowało, że statek wiertniczy konsorcjum Eni-Total Tungsten Explorer został przeniesiony do nowego odwiertu, aby "ocenić zasoby gazu z większą precyzją".

Cypryjski rząd podkreślił w swoim komunikacie, że inwazja Rosji na Ukrainę dała dodatkowy impuls do poszukiwania alternatywnych źródeł paliw, zwłaszcza po tym, gdy Unia Europejska potwierdziła, że gaz ziemny może pełnić rolę paliwa pomostowego do 2050 r. w ramach przechodzenia UE na czystszą energię.

Szefowa resortu Natasa Pilides powiedziała, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla dostaw cypryjskiego gazu na rynki europejskie pozostaje przesyłanie go rurociągiem do egipskich zakładów skraplania, a następnie transportowanie statkami.

W sumie na wodach Cypru zlokalizowano już cztery złoża gazu ziemnego. Wcześniej podobnego odkrycia dokonały ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum (złoże szacowane na 141 - 226 mld m3) oraz Chevron wraz z Schellem i izraelską firmą NewMed Energy (ok. 115 mld m3).