Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - mówił w Madrycie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami europejskich partii konserwatywnych i prawicowych.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie, który odbywa się pod hasłem: "Obronić Europę". Gospodarzem spotkania był lider partii Vox, Santiago Abascal.

Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, że jest przyszłość, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - powiedział dziennikarzom po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

A jednocześnie, pokazaliśmy sobie nawzajem, że praktycznie identycznie myślimy o tak ważnych sprawach, tak ważnych wyzwaniach, jak chociażby zagrożenia, które płynął ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy, jak presje migracyjne, jak kwestie związane z energią, z bardzo wysokimi cenami gazu, które dzisiaj są wynikiem manipulacji ze strony Rosji - podkreślił szef rządu.

Bardzo dobrze, że mogliśmy być dzisiaj wśród naszych przyjaciół i przekonać się, że jest inne myślenie o Europie, a nie tylko o Europie, jako o scentralizowanej strukturze zarządzanej gdzieś z dalekiej Brukseli bez względu na to, co tak naprawdę myślą obywatele - powiedział premier.

Morawiecki pytany o sprawę stosunku europejskich partii prawicowych do działań Rosji, przekazał, że jest "zgoda w tej bardzo ważnej kwestii". Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka - dodał szef polskiego rządu.

Podkreślił, że "jedność wszystkich państw powinna być w sposób niewątpliwy traktowana, jako wielka wartość". Nasz przyjaciel Santiago (Santiago Abascal - lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii Vox) i wszyscy nasi inni partnerzy są świadomi tej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczny - podsumował premier.

W zjeździe wzięli udział (poza Morawieckim i Abascalem) także m.in. premier Węgier Viktor Orban, szefowa Zjednoczenia Narodowego we Francji Marine Le Pen, Marlene Svazek (Wolnościowa Partia Austrii), Tom Van Grieken (Interes Flamandzki), Martin Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Rumunii), Krasimir Karakachanov z Bułgarskiego Ruchu Narodowego oraz Valdemar Tomasevski ze Związku Chrześcijańskich Rodzin na Litwie. 

Deklaracja o zgodnym podejściu do agresji Rosji wobec Ukrainy jest o tyle zastanawiające, że np. Marine Le Pen nie tak dawno przekonywała, że przejęcie Krymu nie było nielegalne oraz że półwysep tak naprawdę zawsze należał do Federacji Rosyjskiej.