Kandydat na prezydenta USA John McCain przyrzekł, że rozpatrzy sprawę zniesienia wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych. Republikanin podkreślił, że konieczność posiadania przez naszych rodaków wiz kłóci się ze statusem Polski jako przyjaciela i sojusznika USA.

Popieram włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego i uczynię najwyższym priorytetem mojej administracji, aby to się stało. Kiedy zostanę prezydentem, rozpatrzę sprawę nie włączania Polski do tego programu - napisał McCain w liście do prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli.

Senator McCain odpowiedział w ten sposób na list Spuli - skierowany także do kandydata Partii Demokratycznej Baracka Obamy - w którym prezes KPA wezwał obu kandydatów do zniesienia wiz dla Polaków.

Administracja prezydenta Busha zniosła niedawno wizy dla obywateli sześciu krajów Europy środkowej i wschodniej oraz Korei Południowej, ale nie dla Polaków. Polska nie spełniła jak dotąd stawianego przez Kongres warunku, aby odsetek decyzji odmownych dla starających się o wizę wjazdową do USA nie przekraczał 10 proc.