Deszcz i mgła dyktowały warunki podczas Grand Prix Japonii. 15. eliminację mistrzostw świata Formuły 1 wygrał Brytyjczyk Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes). Robert Kubica z teamu BMW-Sauber ukończył wyścig na 7. pozycji.

Linię mety jako drugi przekroczył Heikki Kovalainen z Renault. Kimi Raikkonen z zespołu Ferrari ukończył wyścig na 3. miejscu.

Wyścig na torze Fuji odbył się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano ze startu z linii; samochody przez 19. okrążeń prowadził safety car.

Śliska nawierzchnia i ograniczona widoczność sprawiały kierowcom bardzo duże problemy. O ścianę toru rozbił się mistrz świata Fernando Alonso (McLaren-Mercedes). Wyścigu nie ukończyli także m.in. Mark Webber, Sebastian Vettel i kolega Kubicy z teamu BMW - Nick Heidfeld.

Na ostatnim okrążeniu Kubica i Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari stoczyli niebezpieczną walkę o szóstą pozycję, kilkakrotnie wyprzedzając się nawzajem. W trakcie tych manewrów obaj zjeżdżali na pobocze. Lepiej w tej wojnie nerwów wypadł Massa, który minimalnie wyprzedził kierowcę BMW Sauber na mecie.

11. Jenson Button Honda +1 okr.
12. Sakon Yamamoto Spyker-Ferrari +1 okr.
13. Jarno Trulli Toyota +1 okr.
14. Nick Heidfeld BMW Sauber +2 okr.
15. Takuma Sato Super Aguri-Honda +2 okr.

Lewis Hamilton jest o krok od zdobycia tytułu mistrza świata. Brytyjczyk, który w tym roku zadebiutował na torach F1, prowadzi w klasyfikacji kierowców z dorobkiem 107 punktów. Grand Prix Japonii nie ukończył jego najgroźniejszy rywal i partner z zespołu – Fernando Alonso (strata 12 pkt). W walce o tytuł liczy się jeszcze Fin Kimi Raikkonen z Ferrari, który traci do Hamiltona 17 punktów.