W nerkach dzieci karmionych mlekiem skażonym melaminą utworzyły się kryształki - poinformował w Hongkongu ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Anthony Hazzard. Melaminę wykryto też w jajkach z Chin. Według zapowiedzi zbadane zostanie mięso.

Kryształki nie są zwykłymi kamieniami nerkowymi, bowiem nie wykrywają ich przeznaczone to tego narzędzia. Część kryształków pozostaje niewidoczna na zdjęciach rentgenowskich – wyjaśnił Anthony Hazzard, który jest regionalnym doradcą WHO ds. bezpieczeństwa żywnościowego. Kryształki melaminy, a także kwasu cyjanurowego, mogą odkładać się w kanalikach nerkowych i zablokować je - dodał.

Kwas cyjanurowy to substancja podobna do melaminy. Dodanie obu tych związków do mleka sprawia, że w testach kontroli jakości wydaje się ono bogatsze w białko. Nie jest jasne, jaką drogą kwas cyjanurowy znalazł się w nerkach dzieci. Zdaniem ekspertów, mógł zostać dodany razem z melaminą do mleka albo wytworzył się już w nerkach, kiedy organizm usiłował przetworzyć nieprzyswajalną melaminę.

W Chinach aż kilkadziesiąt tysięcy dzieci, które karmiono skażonym mlekiem, ma problemy z nerkami. Czworo maluchów zmarło.