​Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow wściekle zareagował na słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Czeczenia zasługuje na niepodległość. "Gdzie byłeś, kiedy walczyliśmy o Iczkerię?" - zapytał Kadyrow na nagraniu opublikowanym na kanale na Telegramie. Niezależne media wskazują jednak, że Rosja przez lata przecież oskarżała Zachód o wspieranie czeczeńskich separatystów, którzy chcieli odłączenia republiki.

W rozmowie z francuską telewizją LCI premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "są takie części Rosji, które są więzieniami dla innych narodów".

Te części Rosji mogłyby zostać wyzwolone, jak na przykład Czeczenia. Mogą się uniezależnić. Walczyli o wolność od wieków i walczą o nią z wielkim zapałem. Myślę, że to terytorium zasługuje na niepodległość - powiedział Morawiecki.

Na słowa polskiego premiera zareagował czeczeński lider Ramzan Kadyrow. Mam pytanie: gdzie byłeś, kiedy walczyliśmy o Iczkerię, kiedy broniliśmy interesów niepodległościowych? Dlaczego państwa europejskie, w tym Ukraina, nie poparły nas, a dziś nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo? - powiedział Kadyrow w nagraniu opublikowanym na swoim Telegramie.

Byłem Iczkerianinem i to wy przeszkodziliście nam w zbudowaniu państwa - stwierdził Kadyrow. Jednocześnie stwierdził, że Czeczeni sami "wybrali swój los" i chcą być "częścią Federacji Rosyjskiej".

To jest wybór ludzi. A dziś, bez względu na to, jak bardzo chcemy odrębnego państwa, nie możemy w żaden sposób zaistnieć, ponieważ 1,5 miliona ludzi musi się wyżywić, ubrać, wyedukować, mamy przedszkola, sprawy społeczne, budownictwo, inne programy i projekty - nie damy rady. Dlatego pod każdym względem nasi ludzie dokonali właściwego wyboru. I każdego roku, każdego dnia jesteśmy o tym coraz bardziej przekonani - podkreślił Kadyrow.

Rosja przekonywała, że Zachód wspierał... niepodległościowców

Portal Meduza przypomina, że słowa Kadyrowa, jakoby Zachód uniemożliwił zdobycie niepodległości przez Czeczenię, są sprzeczne z tym, co twierdzi rosyjska propaganda. Moskwa bowiem przekonywała, że to Zachód wspierał separatystów w Czeczenii, którzy walczyli o uniezależnienie się od Rosji. Na przykład w 2017 roku w rozmowie z Olivierem Stonem Władimir Putin stwierdził, że Amerykanie udzielali wsparcia czeczeńskim bojownikom i zapewniali im na przykład transport. W 2008 roku z kolei w państwowej telewizji pokazano reportaż, w którym dowodzono, że USA i Europa Zachodnia planowały odłączenie republik Kaukazu Północnego od Rosji.

W październiku 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę, w której uznała Czeczeńską Republikę Iczkerii za terytorium "tymczasowo okupowane przez Federację Rosyjską".

Czeczeńska Republika Iczkerii pojawiła się w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. W trakcie I wojny w Czeczenii Ramzan Kadyrow wraz ze swoim ojcem Achmatem stanęli po stronie "niepodległościowców". Ale już w II wojnie walczyli dla Rosjan.