Wiceprezydent USA Joe Biden jest już w Polsce. Jego samolot wylądował na lotnisku Okęcie wczoraj po godz. 22. Zachodnie agencje nazywają tę wizytę „podróżą-przeproszeniem”, po tym, jak miesiąc temu prezydent Barack Obama ogłosił światu, że Stany Zjednoczone rezygnują z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

W środę wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe biden spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. nowego systemu obrony przeciwrakietowej. czytaj więcej

Biden spotka się dziś z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Lechem Kaczyńskim. Politycy mają rozmawiać o nowej propozycji USA dotyczącej systemu obronnego. Sama konstrukcja nie jest zła. Natomiast powstaje pytanie, kiedy to ma być realizowane - stwierdził prezydent w wywiadzie dla telewizji publicznej.

Radosław Sikorski nie spodziewa się przełomu po wizycie Bidena w naszym kraju. Polska ma być elementem tego systemu w trzeciej fazie, czyli około 2018 r., więc jeszcze jest sporo czasu - ocenił szef polskiej dyplomacji. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Burzyńskiej:

Rząd USA zaoferował Polsce lokalizację na naszym terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3, mających być kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu. Co dostaniemy w zamian? Nieoficjalnie 90. amerykańskich żołnierzy, którzy trafić mają do jednostki w warszawskiej Wesołej już w przyszłym roku. Wraz z nimi w Polsce ma pojawić się bateria rakiet Patriot. Co na to mieszkańcy Wesołej? Nastroje sprawdzał tam reporter RMF FM Paweł Świąder:

Po co Biden przyleciał do Polski? Ani Pentagon ani Departament Stanu nie chcą się oficjalnie wypowiadać. Nieoficjalnie chodzić może nie tylko o lokalizację na naszym terytorium nowego systemu obrony przeciwrakietowej, ale także o zwiększenie liczby polskich żołnierzy w Afganistanie. Posłuchaj relacji waszyngtońskiego korespondenta RMF FM Pawła Żuchowskiego:

"Przyjeżdża uspokoić Warszawę i Pragę" - rosyjskie media szeroko opisują wizytę Joe Bidena w Polsce. Jednak - jak donosi korespondent RMF FM Przemysław Marzec - tym razem amerykańskie plany nie wywołują niepokoju Rosjan. Posłuchaj:

Polska to pierwszy przystanek na mapie podróży Bidena po Europie. Jeszcze dziś wiceprezydent USA odleci do Rumunii, w piątek ma być już w Pradze.