Główny irański negocjator do spraw programu nuklearnego Ali Laridżani podał się do dymisji – poinformował rzecznik irańskiego rządu Gholam Hossein Elham.

Elham zapewnił, że rezygnacja Laridżaniego nie będzie oznaczać „nowego programu” Najwyższej Państwowej Rady Bezpieczeństwa, której był sekretarzem. Rzecznik zapewnił również, że następca Laridżaniego – obecny wiceminister spraw zagranicznych do spraw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Said Dżalili – spotka się w przyszłym tygodniu z szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną.

Laridżani wielokrotnie podawał się do dymisji. Tym razem prezydent przyjął jego rezygnację - dodał Elham. Nie podał przyczyn ustąpienia urzędnika. Powiedział jedynie, że chce się on skupić na innej działalności politycznej.

Państwa zachodnie – głównie USA – uważają, że rozwijając program wzbogacania uranu Iran dąży do produkcji borni nuklearnej. Teheran mówi, że chce jedynie produkować energię elektryczną.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła już w sprawie Iranu trzy rezolucje, a w ramach dwóch ostatnich nałożyła na kraj pakiety sankcji. Mocarstwa ostrzegają, że przyjmą znacznie ostrzejszą rezolucję, jeśli Teheran nie wstrzyma wzbogacania uranu.