Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w poniedziałek z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Rozmowa dotyczyła dyplomacji z Moskwą i odstraszania Rosji od dalszej agresji przeciwko Ukrainie - poinformował rzecznik amerykańskiego resortu Ned Price. Jak podkreślił szef polskiego resortu spraw zagranicznych, poruszono również temat przewodnictwa Polski w OBWE.

"Sekretarz potwierdził zdecydowane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji" - podał w wydanym komunikacie Price.

Jak przekazał, szefowie dyplomacji USA i Polski dyskutowali na temat "dalszej współpracy w sprawie dyplomacji z Moskwą, podejmując równocześnie kroki, by odstraszyć Rosję od dalszej agresji".

Blinken miał również wyrazić uznanie za "polskie przywództwo na wschodniej flance NATO" i rozpoczęte w styczniu przewodnictwo w OBWE oraz podkreślić zobowiązanie USA wobec bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Niepokojąca sytuacja w Europie

Sekretarz stanu i inni przedstawiciele administracji Joe Bidena wielokrotnie wcześniej podkreślali, że jeśli Rosja zdecyduje się na ponowną agresję wobec Ukrainy, USA zamierzają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Komunikat z rozmowy ukazał się po tym, jak rosyjski ambasador przy OBWE Aleksandr Łukaszewicz zapowiedział, że Rosja nie zamierza rozmawiać na temat swoich "propozycji gwarancji bezpieczeństwa" na forum OBWE. Po pierwszym tegorocznym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w czwartek, któremu przewodniczył Rau, polski minister stwierdził, że ryzyko wojny w Europie jest obecnie największe w ciągu ostatnich 30 lat.

W sobotę rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina zapowiedział, że Rau odwiedzi Waszyngton na przełomie stycznia i lutego i spotka się z Blinkenem, a w lutym odwiedzi też Moskwę.

W sobotę doszło również do rozmowy wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z doradcą sekretarza stanu Derekiem Cholletem, której tematem również były napięcia z Rosją oraz rola OBWE.

Prezydencja Polski w OBWE

1 stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego.

"Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami kolejnej już w ostatnim czasie rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - podał na Twitterze polski MSZ.


 Z kolei Blinken na Twitterze napisał, że rozmowa z szefem polskiej dyplomacji dotyczyła współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Wskazał, że podkreślił w niej wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.


 Rau rozmawiał wcześniej z amerykańskim sekretarzem stanu m.in. na początku stycznia.