Wbrew temu, co mówi polski rząd, to nie Komisja Europejska blokuje wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów - ustaliła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odmówił podpisania rozporządzenia o takim oznakowaniu, tłumacząc, że Bruksela jeszcze nie zakończyła swoich prac nad zmianą dyrektywy o produktach tytoniowych.

Arłukowicz podkreślał również, że nie zatwierdzono jeszcze ostatecznego kształtu ostrzeżeń łączących nowe teksty na opakowaniach papierosów z ilustracjami graficznymi. W przesłanym naszej korespondentce oficjalnym oświadczeniu Komisja Europejska zbija jednak te argumenty. Podkreśla, że to nie ona blokuje wprowadzenie w Polsce ostrzeżeń obrazkowych. Zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód, by Polska wprowadziła je nie czekając na nowe zdjęcia.

Stanowisko Brukseli jest jasne: "Nie ma potrzeby czekać z wprowadzeniem ostrzeżeń obrazkowych do czasu zakończenia nowelizacji dyrektywy o produktach tytoniowych" - czytamy w oświadczeniu. W Brukseli nieoficjalnie mówi się, że Ministerstwo Zdrowia, oddalając termin wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych, uległo lobby tytoniowemu. Rozporządzenie miało pozwolić na ich wprowadzenie w marcu przyszłego roku. Będzie jednak spore opóźnienie. A to nie podoba się Brukseli.

Lekarze protestują przeciw decyzji Arłukowicza

Także polskie organizacje pozarządowe i lekarskie zaprotestowały z powodu decyzji ministra Arłukowicza. Ograniczenie sprzedaży i konsumpcji wyrobów tytoniowych jest niezbędne do ochrony zdrowia i życia Polaków, ograniczenia chorób i śmierci wywołanych używaniem tytoniu. W interesie Ministerstwa Zdrowia powinno być dbanie o zdrowie Polaków. Na działaniu Ministra Arłukowicza nie zyska nikt poza koncernami tytoniowymi, które zaoszczędzą ogromne pieniądze, przeznaczając je następnie na dalsze zwiększanie sprzedaży swoich śmiercionośnych wyrobów - napisał Łukasz Balwicki z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych.

Wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach wyrobów tytoniowych to jeden ze skutecznych sposobów ograniczania epidemii chorób wywołanych paleniem tytoniu. Przepisy, które wymagają umieszczania dużych obrazkowych-ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów przyjęły już 42 państwa, reprezentujące prawie połowę światowej populacji - wśród nich Belgia, Wielka Brytania, Łotwa, Szwajcaria, Australia, Brazylia, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia i wiele innych.

Jak wyglądają ostrzeżenia obrazkowe możecie zobaczyć TUTAJ. A tak wyglądają ostrzeżenia na przykład w Kanadzie, gdzie obrazki zajmują aż trzy czwarte powierzchni opakowania z przodu i 40 proc. z tyłu.