Ze względu na kryzys mieszkaniowy coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w opustoszałych centrach handlowych - informuje dziennik “NRC”.

Niderlandy borykają się z poważnym problemem na rynku mieszkaniowym, jednocześnie rośnie liczba pustych sklepów. Przez to byłe centra handlowe są coraz chętniej zasiedlane przez Holendrów.

"NRC" jako przykład podaje centrum handlowe w dzielnicy Hoogvliet w Rotterdamie w centralnej Holandii. "Centrum handlowe przeszło w ostatnich latach gruntowny remont i powstało 47 nowych mieszkań na wynajem" - czytamy w gazecie.

Jeden z deweloperów buduje mieszkania nad sklepami na piętrach, które wcześniej były używane jako magazyny.

Nawet 20 tys. sklepów zmieni się w mieszkania

Rosnące ceny domów sprawiają, że takie projekty stają się coraz atrakcyjniejsze dla właścicieli nieruchomości i deweloperów - uważa Olaf Nieuwenhuis z Kroonenberg Groep, cytowany przez gazetę.

Średnio około 8 proc. sklepów w Holandii jest obecnie pustych, a w niektórych miejscach nawet ponad dwukrotnie więcej - mówi "NRC" Martijn Exterkate z firmy doradztwa przestrzennego.

Dział badawczy Rabobank przewiduje, że w najbliższym czasie od 10 tys. do 20 tys. sklepów w centrach holenderskich miast zostanie przekształconych w mieszkania.