​Inflacja w strefie euro rośnie kolejny miesiąc z rzędu. W grudniu wskaźnik wyniósł 5 proc., był tym samym wyższy od listopadowego odczytu (4,9 proc.). Najszybciej ceny rosły w Estonii, gdzie inflacja wyniosła 12 proc. Największy udział we wzroście ma energia, za którą Europejczycy płacą 26 proc. więcej niż przed rokiem.

Eurostat opublikował dane o strefie euro w tym samym dniu, gdy Główny Urząd Statystyczny poinformował o grudniowym odczycie w Polsce. U nas ceny były wyższe o 8,6 proc. niż przed rokiem. W strefie euro inflacja wyniosła 5 proc. i jest to najwyższy poziom w historii pomiarów.

Najszybciej w krajach posługujących się euro drożała energia. W grudniu była ona droższa o 26 proc. niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Żywność, alkohole i tytoń są droższe o 3,2 proc., usługi o 2,4 proc., a nieenergetyczne towary przemysłowe - o 2,9 proc.

Inflacja bazowa, a więc po wyłączeniu energii i żywności, jako tych najbardziej "wrażliwych", wyniosła w strefie euro 2,6 proc.

Najszybciej ceny rosły w Estonii. Inflacja tam sięgnęła 12 proc. Dwucyfrowy odczyt odnotowano także na Litwie - tam inflacja jest na poziomie 10,7 proc. Ceny rosły także szybko na Łotwie (7,7 proc.), Hiszpanii (6,7 proc.), Belgii (6,5 proc., choć jest to niższy odczyt niż w listopadzie) i Holandii (6,4 proc.).

Wzrost cen spowolnił w Niemczech (5,7 proc., wobec 6 proc. w listopadzie) i Luksemburgu (5,4 proc. w grudniu, wobec 6,3 proc. miesiąc wcześniej), a ustabilizował się we Francji, gdzie drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie 3,4 proc.

EBC uważa, że inflacja jest przejściowa

Europejski Bank Centralny na razie nie zamierza podnosić stóp procentowych, gdyż urzędnicy przekonują, że inflacja jest przejściowa. Mają ku temu pewne powody - w kilku krajach wspólnoty wciąż bowiem jest wysokie bezrobocie, a płace rosną znacznie wolniej niż np. w Polsce. W Niemczech czy Hiszpanii wzrost średniego wynagrodzenia jest poniżej inflacji, kiedy w naszym kraju wciąż jest on "na plusie". EBC jednak zmierza ku pewnej normalizacji polityki pieniężnej i do marca chce zakończyć Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych.

Prezes EBC Christine Lagarde uważa, że inflacja w strefie euro przez większą część 2022 roku pozostanie powyżej celu, czyli 2 proc. Spodziewa się jednak spadku i podkreśla, że w średnim okresie inflacja będzie nawet poniżej celu.

Inflacja w Polsce też rośnie

Tymczasem w Polsce Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. Żywność jest droższa o 8,6 proc., nośniki energii o 14,3 proc., a paliwa - o 32,9 proc.

W związku z szybko rosnącymi cenami Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Po ostatniej podwyżce są one na poziomie 2,25 proc. Prawdopodobnie w kolejnych miesiącach zobaczymy podobne działania. Rząd z kolei próbuje działać doraźnie i wprowadza tzw. tarcze antyinflacyjne.