Burmistrz Nowego Jorku opuścił Partię Republikańską. Michael Bloomberg staje się politykiem niezależnym i natychmiast pojawiły się spekulacje, że było to posunięcie poprzedzające start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Ogłaszając swoją decyzję, 65-letni Bloomberg nie wspomniał jednak o takim zamiarze. W przeszłości mówił, że nie jest zainteresowany ubieganiem się o Biały Dom.

Ale prawie wszyscy komentatorzy polityczni podejrzewają go o ambicje prezydenckie. Ostatnio Bloomberg intensywnie podróżował po całym kraju; w ciągu ostatnich 18 miesięcy odwiedził ponad 20 miast, co dodatkowo podsyciło spekulacje.

Bloomberg jest założycielem i właścicielem imperium medialno- biznesowego. Jego majątek ocenia się na 5 mld dolarów; byłby on w stanie samodzielnie sfinansować swoją kampanię wyborczą, podobnie jak uczynił to biznesmen z Teksasu Ross Perot w 1992 r.

Bloomberg był Demokratą, jednak w 2001 r., przed wyborami na burmistrza Nowego Jorku, wstąpił do Partii Republikańskiej. W 2005 r. został wybrany ponownie burmistrzem jako polityk republikański. Nie może jednak już startować w kolejnych wyborach na burmistrza.