Na wolność wyszedł Paul Rusesabagina - dyrektor hotelu w Kigali, stolicy Ruandy, który w 1994 roku uratował ponad 1000 osób podczas ludobójstwa w tym kraju. We wrześniu 2020 roku został on skazany na 25 lat więzienia.

Paul Rusesabagina ma 68 lat. W 1994 roku, gdy w Ruandzie doszło do masowych zabójstw dokonanych przez plemię Hutu na Tutsi. Rusesabagina był wówczas dyrektorem hotelu "Mille Collines" w Kigali. Udało mu się tam uchronić przed śmiercią 1268 ludzi.

We wrześniu 2021 roku główny bohater filmu "Hotel Ruanda" został skazany na 25 lat więzienia. Powód? Obecnie rządzący w Ruandzie z plemienia Tutsi uważali, że Rusesabagina rzekomo pomniejszał zbrodnie dokonane przez Hutu, a także krytykował rząd za marginalizowanie plemienia Hutu.

Rusasabagina w USA

Informację o zwolnieniu Paula Rusesabaginy z więzienia w Ruandzie podał CNN. Mężczyzna wrócił do Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu.

Rząd Stanów Zjednoczonych jest skupiony na zapewnieniu dobrych warunków pobytu dla pana Rusesabaginy i jego rodziny - powiedział cytowany przez CNN przedstawiciel rządu. Nie podał on dodatkowych informacji, z powodu "prywatności i szacunku wobec rodziny".

Powrót byłego dyrektora hotelu "Mille Collines" w Kigali potwierdziła jego córka, Carine Kanimba.

Paul Rusesabagina jest wolny. Tata właśnie przybył do San Antonio, w Teksasie. Dziękuję wszystkim, którzy ciężko pracowali, aby sprowadzić go do domu. Nasza rodzina jest znów zjednoczona - napisała na Twitterze Carine Kanimba.

Losy bohatera "Hotelu Ruanda"

Po ludobójstwie, do którego doszło w Ruandzie w 1994 roku, Rusesabagina uzyskał obywatelstwo belgijskie i stał się rezydentem Stanów Zjednoczonych. W listopadzie 2005 roku odznaczono go amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności.

We 2020 roku ruandyjski działacz został zatrzymany przez tamtejsze władze prawdopodobnie w wyniku porwania podczas lotu do Burundi. Rusesabaginę oskarżono m.in. o terroryzm, współudział w zabójstwie i utworzenie lub dołączenie do nieregularnej grupy zbrojnej. W 2021 roku został skazany na 25 lat więzienia.