Na światowy rynek będzie trafiało więcej najpopularniejszego leku osłabiającego objawy ptasiej grypy, Tamiflu. Szwajcarska firma Roche zapowiedziała, że w przyszłym roku zwiększy produkcję nawet dziesięciokrotnie. Lek prawdopodobnie będzie wytwarzany także w Indiach.

Jedna z największych firm farmaceutycznych w Indiach zapowiedziała, że rozpocznie produkcję specyfiku pod inną nazwą, nie zważając na ochronę patentową. Mimo międzynarodowej presji właściciel patentu odmawia jego zniesienia. Uważa on, że proces wytwarzania Tamiflu jest trudny i konkurenci potrzebują aż 3 lat na jego opanowanie.

Indyjska firma jest innego zdania – twierdzi, że wobec zagrożenia nie może czekać z założonymi rękami. Producent liczy się z możliwością procesu i zakazu sprzedaży leku w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej – pisze „The New York Times”. Jeżeli jednak USA i Wspólnota nie będą w stanie uporać się z falą zachorowań, mogą zdecydować się na zniesienie patentu i skorzystanie z wyprodukowanych w Indiach dawek leku.