Jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich - 97-letni Laszlo Csatary - został dziś zatrzymany i osadzony w areszcie. Mężczyzna od lat znajdował się na czele listy prowadzonej przez Centrum Wiesenthala. Jak się okazało, od 17 lat wiódł spokojne życie w stolicy Węgier.

O tym, że Csatary mieszka w Budapeszcie jeszcze w niedzielę powiadomił dyrektor Centrum Efraima Zuroffa. Dzień później węgierska prokuratura powiadomiła, że informacje o Csatarym otrzymała w listopadzie ubiegłego roku i prowadzi w tej sprawie intensywne śledztwo.

Zastępca prokuratora generalnego Jeno Varga przyznał, że poszukiwanie świadków jest niesłychanie skomplikowane, bo zarzucane Csataryemu zbrodnie zostały popełnione w połowie ubiegłego wieku - w dodatku nie tylko na terenie Węgier.

Dodał, że policja sprawdza również informacje dziennikarzy brytyjskiej gazety "The Sun", którzy zaskoczyli Csataryego w jego budapeszteńskim mieszkaniu i zdołali go sfotografować i sfilmować.

Gdy reporterzy "The Sun" odnaleźli Csataryego, okazało się, że jest on właścicielem luksusowego mieszkania z dwoma sypialniami w jednym z bloków nowego osiedla. Na domofonie figurowało nazwisko "Smith", ale na skrzynce pocztowej wewnątrz bloku "Csatary". Reporterzy sfilmowali oskarżonego o zbrodnie wojenne, jak robi zakupy w sklepie, rozmawia ze znajomymi i bez problemów porusza się po mieście. Kiedy zapukali do drzwi jego mieszkania, zaskoczony odmówił rozmowy.

Jak podał w internetowym wydaniu z 15 lipca "The Sun", Csatary miał powiedzieć dziennikarzom: "Niczego nie zrobiłem, idźcie stąd" i zatrzasnął przed nimi drzwi.

Udział schwytanego w deportacji Żydów

Wiosną 1944 roku Csatary jako szef policji w słowackich Koszycach, wówczas należących do Węgier, pomagał w przetransportowaniu do Auschwitz 15,7 tys. Żydów. Agencja AP zwraca uwagę, że odegrał też "kluczową rolę" w deportowaniu 300 Żydów latem 1941 roku na Ukrainę, gdzie zostali zamordowani.

W 1997 roku Csatary został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa; dobrowolnie opuścił wówczas Kanadę i zamieszkał na Węgrzech.