Resort pracy zbada liczbę pracowników pracujących w kraju, a płacących składki za granicą. Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka, informację na ten temat ma sporządzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rozwiązanie problemu przedsiębiorców, którzy unikają płacenia składek do ZUS-u, to nie jest dla nas pilna sprawa - usłyszała reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz w Ministerstwie Pracy. Problem opisała dzisiaj „Gazeta Wyborcza”. Polacy fikcyjnie zatrudniają się na część etatu w Wielkiej Brytanii... czytaj więcej

Ministerstwo nie wyklucza zaostrzenia przepisów, jeżeli skala tego zjawiska będzie duża. Nie wiadomo jednak, jak to zrobi. Musi bowiem postępować zgodnie z regułami Unii Europejskiej, a te takich podatkowych manewrów nie wykluczają.

Nie po to wstępowaliśmy do Unii, żeby teraz się izolować - mówi rzeczniczka resortu Bożena Diaby. Dodaje, że taki sprytny podatnik dużo ryzykuje: Jeżeli ktoś w Polsce nie opłaca sobie składek, nie będzie miał emerytury. Jeżeli ktoś w Polsce nie opłaca składki zdrowotnej, nie ma prawa leczyć się w polskich szpitalach. Niestety często zapominamy o tym, że młodość nie trwa wiecznie i za kilkadziesiąt lat można popaść w duże tarapaty.

Jak dowiedziała się nasza reporterka, sprawą zainteresowała się także Kancelaria Premiera. Z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych już kontaktował się minister Michał Boni.