Zła wiadomość dla śpiochów. W nocy z soboty (28 marca) na niedzielę (29 marca) śpimy o godzinę krócej. O godz. 2 przesuwamy wskazówki zegarków na godz. 3.

Za pomysłodawcę zmiany czasu uważa się Benjamina Franklina, który postulował, że dla większej efektywności ludzie powinni wcześniej kłaść się spać i wcześniej wstawać. Jako pierwsi wskazówki zegara do przodu przesunęli Niemcy, dokładnie 30 kwietnia 1916 roku. Potem w ich ślady poszli Brytyjczycy i Amerykanie. W Polsce zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Obecnie czas letni stosowany jest w niemal 70 krajach na świecie.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Kolejna zmiana czasu – z letniego na zimowy – nastąpi w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. (ostatni weekend października).

(mpw)