Stanisław Smółka - jeden z założycieli i współtwórców RMF FM - nie żyje. Od dłuższego czasu walczył z ciężką chorobą. Przegrał tę nierówną walkę. Zmarł w niedzielę nad ranem w szpitalu. Dzisiaj w Niepołomicach odbył się pogrzeb.

Trudno w to uwierzyć, bo Staszek był człowiekiem bardzo energicznym. To jedna z postaci, które zdecydowały o tym, czym dzisiaj jest nasza stacja. Jako dziennikarz i jako organizator. Jego wiedza i doświadczenie - wyniesione z czasów kierowania studenckim Radiem Alma w latach osiemdziesiątych, a potem pracy w Radiu Kraków - stanowiły dla nas wielki kapitał. Na początku lat dziewięćdziesiątych Staszek tworzył pierwszy odział RMF-u w Katowicach i został jego szefem.

Ostatnio - tuż przed tym, jak zachorował - zaangażował się w budowę sieci radiowej na Ukrainie. Zaczynał od lwowskiej rozgłośni RadioMan. Ta nazwa dobrze do niego pasuje. Stanisław Smółka pozostanie w naszej pamięci właśnie takim Radio-manem: pasjonatem i profesjonalistą.

Słuchacze zapamiętają Cię, Stasiu, z programu "Poza zasięgiem". Tytuł audycji nawiązywał do komunikatu w komórce, kiedy telefon rozmówcy był poza polem komórkowej sieci.

Wierzymy w to, że także teraz Twoja nieobecność jest tylko chwilowa.

Jakbyś był nadal z nami - tylko, że "poza zasięgiem".

Przyjaciele z RMF FM

Stanisław Smółka

Z wykształcenia był geografem. W latach 80. był szefem studenckiej rozgłośni radiowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Radia Alma, która mieściła się w Krakowie w Domu Studenckim "Piast".

W 1985 roku przeszedł do Radia Kraków. Pracował w redakcji młodzieżowej, później został szefem redakcji społecznej. W 1990 roku był jednym z założycieli i współtwórców radia RMF FM. W RMF FM prowadził audycje, był także autorem i prowadzącym serwisy informacyjne. Zaczynaliśmy, jeżdżąc pomarańczowym maluchem z CB radiem i tak wchodząc na antenę. Już wtedy wiedziałem, że RMF to będzie coś niezwykłego - opowiadał później serwisowi FAN FM.

Szybko się okazało, że Stanisław Smółka to nie tylko talent dziennikarski, ale też organizacyjny. Otrzymał zadanie zorganizowania pierwszego lokalnego oddziału RMF FM w Katowicach. Od 1993 roku był jego szefem. To dzięki RMF FM Katowice, gdzie testowane były rozszycia programowe RMF FM, stacja tuż po otrzymaniu ogólnopolskiej koncesji była w stanie szybko zbudować i uruchomić kilkanaście kolejnych oddziałów w Polsce. Każdy z nich był pod względem technicznym i organizacyjnym kopią zbudowanego przez Smółkę oddziału katowickiego.

W latach 1998-2004 Stanisław Smółka pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Informacji. Koordynował wykorzystanie infrastruktury informacyjnej, będącej w dyspozycji RMF FM, wozy satelitarne, wozy reporterskie, helikopter i łącza. Jednak mimo wielu pozadziennikarskich zajęć nie przestawał być aktywnym dziennikarzem. Prowadził pasma programowe - najbardziej znane to popołudniowe pasmo "Poza zasięgiem". Z dużych medialnych przedsięwzięć należy wspomnieć jego udział w pierwszym radiowym reality-show Osada Wirakocza, który prowadził wraz z Pawłem Pawlikiem, Marzeną Rogalską i Janem Burdą.

W 2003 roku Stanisław Smółka otrzymał kolejne ważne zadanie: przygotowania i rozwijania projektu radiowego na Ukrainie. Dla Stanisława Smółki jako koordynatora projektu rozpoczął się czas podróży, walki z ukraińską rzeczywistością gospodarczą i zabiegania o pomoc dla ukraińskich radiowców ze strony ludzi z Kopca Kościuszki. W 2004 roku, po kilku miesiącach nadawania, tworzona przez niego stacja RadioMan zdobyła silną pozycję we Lwowie, a w lutym ubiegłego roku przekształciła się w sieć Radio 4U.

Stanisław Smółka pracował w RMF FM od początku jej istnienia, nieprzerwanie przez 20 lat.

Zostaw wpis w Księdze Kondolencyjnej.