Żadnych zarzutów nie usłyszały dwie osoby, które czerwoną farbą namalowały dwie gwiazdy i napis "KAT MORDERCA" na grobie Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach. 49-letnia Monika S. i 24-letni Janusz W. zostali tylko przesłuchani przez prokuraturę w charakterze świadków - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Ta decyzja to efekt osobistej interwencji ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro kazał zwolnić z aresztu zatrzymane osoby, bo - jego zdaniem - "ich zatrzymanie było niezasadne".

Jak donosi nasz reporter, część prawników jest zaskoczonych decyzją ministra, a część jest oburzonych. Na przykład zdaniem mecenasa Tadeusza Wolfowicza, ta decyzja odbiera samodzielność organom prowadzącym postępowanie - czyli konkretnej prokuraturze lub policji. Adwokat Daniel Więckowski przyznaje, że decyzja ministra trzyma się prawa, ale może wprowadzić chaos i osłabić zaufanie Polaków do policji i prokuratury. 

Za znieważenie miejsca spoczynku - a za to mogli odpowiadać zatrzymani - grozi kara grzywny lub więzienia, nawet do dwóch lat.

Przypomnijmy, że wcześniej przed południem na stronach resortu sprawiedliwości ukazał się komunikat następującej treści:

1 sierpnia 2016 r. w dniu 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warszawska policja, bez wiedzy i udziału prokuratury, zatrzymała na Powązkach dwójkę młodych ludzi, którzy na nagrobku Bolesława Bieruta namalowali czerwoną gwiazdę i napisali "Kat". Zatrzymanych przewieziono na komisariat.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zażądał od prokuratora regionalnego doprowadzenia do natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych. Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej udali się na komisariat, aby doprowadzić do ich niezwłocznego wypuszczenia na wolność.

W ocenie Prokuratora Generalnego zatrzymanie przez policję tych osób na 48 godzin jest niezasadne.

Do zatrzymania dwójki młodych ludzi przez policję doszło wczoraj ok. 19:00 - niedługo po zakończeniu odbywających się na Powązkach uroczystości 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To wtedy zauważono zniszczenia nagrobka Bolesława Bieruta.  Przy 49-letniej Monice S. i 24-letnim Januszu W. znaleziono czerwony spray. Zatrzymani trafili do komendy rejonowej policji na Bielanach. 

(mn)