Wiceminister spraw zagranicznych z wizytą w Iranie. Maciej Lang pojechał do Teheranu po zarzutach Iranu, że szczyt bliskowschodni, który w połowie lutego ma odbyć się w Warszawie jest antyirański i jest zdradą Polski wobec Iranu.

O rozmowach polsko-irańskich  poinformował na Twitterze MSZ.

Iran nie został zaproszony na szczyt, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Warszawie. Oświadczyłem panu ministrowi, że konferencję traktujemy jako zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego i jako krok wrogi. (...) Poprosiłem stronę polską w osobie pana wiceministra o odwołanie tej konferencji. A jeżeli już musi się odbyć, to o taki dobór tematyki, żeby nie miała antyirańskiego charakteru. (...) Nikt w Iranie nie przypuszczał, że Polska może być organizatorem czegoś takiego - powiedział w ubiegłym tygodniu na antenie RMF FM przedstawiciel Iranu Masur Edrisi Kermanszahi.

Odwołując się do wspólnej historii oraz pomocy, jakiej udzieliło społeczeństwo irańskie polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej dodał też, że rezultaty tego szczytu będą bardzo negatywne dla wzajemnych stosunków oby państw.

Ambasador Iranu o konferencji ws. Bliskiego Wschodu: Nikt się tego po Polsce nie spodziewał

"O polsko-amerykańskiej konferencji w sprawie Bliskiego Wschodu dowiedziałem się 28 grudnia w trakcie spotkania z wiceministrem Maciej Langiem" - mówi RMF FM ambasador tego kraju Masoud Edrisi Kermanshahi. Dodaje, że Iran nie został zaproszony na szczyt. "Oświadczyłem panu... czytaj więcej

Jak podkreślił, konsekwencje mogą zostać ograniczone, jeśli polski rząd postara się o to, by zmieniła się formuła wydarzenia i tematyka konferencji. Gdyby Polska zdołała nieco przekierować akcenty w kierunku rzeczywistych problemów Bliskiego Wschodu, takich, które dręczą ten region od lat, jak np. problem palestyński, to takie działania byłyby bardzo korzystne dla wygaszenia tego konfliktu i złagodzenia tych konsekwencji - oświadczył.

Wspomniał też o kwestiach związanych z Syrią oraz działań Arabii Saudyjskiej w Jemenie. Gdyby ta konferencja dotyczyła tych wszystkich tematów, które są faktycznymi problemami Bliskiego Wschodu - w takim wypadku nasze relacje nadal byłyby bardzo dobre - powiedział Masur Edrisi Kermanszahi.

Opracowanie: Grzegorz Kwolek, Magdalena Partyła