"Technologia 5G nie została zmonopolizowana przez żadne państwo. Nie planujemy pokazywać palcem żadnego konkretnego dostawcy" - mówi w Rozmowie w samo południe w RMF FM wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. "Chcemy tak stworzyć krajowy system cyberbezpieczeństwa, żeby zapewnił bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci" - podkreśla gość Pawła Balinowskiego.

Sytuacja trochę się zmieniła i nie wiemy, czy UKE nie zdecyduje się na zmianę jakichś warunków, czy powtórzy te aukcję jeden do jednego. Może będą większe zobowiązania pokryciowe, na pewno będą tez wymagania związane z bezpieczeństwem, które wprowadziliśmy do wymagań prawnych. Nie należy porównywać tych dwóch postępowań, bo one nie będą takie same - mówiła Wanda Buk w Rozmowie w samo południe w RMF FM, zapytana, czy nowa aukcja na częstotliwość 5G będzie identyczna jak poprzednie, anulowane postępowanie.

Paweł Balinowski zapytał też, czy kwota, jaką Polska zamierza uzyskać z aukcji będzie taka sama jak poprzednio. Ona była adekwatna do postępowania, które zostało uruchomione, a później unieważnione. Nie mam takiego przekonania, że teraz należałoby ją powtórzyć jeden do jednego - odpowiedziała wiceminister cyfryzacji. W rozmowie padło też pytanie o to, ile szkół w Polsce wciąż nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu. 25 proc. szkół jeszcze nie ma światłowodu. Prowadzimy program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, w ramach którego przyłączamy poszczególne szkoły - punkty adresowe. Żeby zapewnić usługi w ramach OSE, to jest potrzebna aktywność samorządu, który musi zwrócić się do ministra cyfryzacji o to, żeby zawrzeć umowę na usługi OSE. Też mamy samorządy, które do tego momentu nie zwróciły się do nas o zawarcie umowy. Musimy zwracać się do tych samorządów i de facto zachęcać je, żeby wzięły pieniądze, które są na stole - powiedziała Buk.