Do usuwania zniszczeń w regionach nawiedzonych przez trąbę powietrzną i nawałnice włączyło się wojsko. Do miejscowości Kalina, Rusinowice, Strzelce Opolskie, Ujazd, Sieronowice, Zimna Wódka i Błotnica Strzelecka dostarczono kuchnie polowe, agregaty prądotwórcze, namioty i spycharki.

W Radomsku, które odwiedziła dziś nasz reporterka Agnieszka Wyderka, zniszczone budynki na razie zostały zabezpieczone plandekami i folią. Już wiadomo, że niektóre z nich trzeba będzie wyburzyć. Posłuchaj:

Energetycy cały dzień pracowali nad przywróceniem zasilania w dotkniętych kataklizmem regionach. Na Opolszczyźnie służbom energetycznym udało się już naprawić 60 procent uszkodzeń sieci, zniszczonej przez piątkowe wichury. W niektórych miejscach nie ma jednak co naprawiać - trzeba po prostu odbudować sieć od podstaw. Według wstępnych ustaleń, uszkodzone zostały dziesiątki kilometrów średniego i setki kilometrów linii niskiego napięcia.

Nawałnice, które miejscami przekształcały się w trąby powietrzne, uszkodziły lub zniszczyły 770 budynków, dziesiątki samochodów i maszyn rolniczych. W poszczególnych województwach powołano sztaby kryzysowe. Trwa szacowanie szkód, policja pilnuje zniszczonego dobytku, by nie doszło do kradzieży i dewastacji.