Ambasador Niemiec w Warszawie został wezwany do polskiego MSZ na rozmowę przez ministra Witolda Waszczykowskiego – ustalili reporterzy RMF FM.

Spotkanie ma się odbyć w poniedziałek. Powód? "Nasilająca się krytyka działań polskiego rządu ze strony niemieckich polityków". W dyplomacji to tak zwany "demarche", czyli wyraźny sprzeciw wobec stanowiska innego państwa. Jak się natomiast dowiedziała nasza dziennikarka w Brukseli pojawiła się też propozycja, żeby sytuację w Polsce omówili unijni ministrowie ds. europejskich na tzw. radzie UE do spraw ogólnych.

Polska do raportu

Byłoby to już trzecie forum na którym Unia Europejska miałaby debatować o sytuacji w Polsce po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach. Pierwsze spotkanie ministrów ds. europejskich planowane jest 19 stycznia. Polskę będzie reprezentować wiceminister Konrad Szymański. Jak się dowiedzieliśmy, o Polsce może też być mowa na poprzedzającym posiedzenie ministrów, spotkaniu ambasadorów Unii Europejskiej. W najbliższą środę debatować o praworządności w Polsce mają unijni komisarze, którzy zdecydują o kierunku i o sposobie prowadzenia dialogu z naszym krajem. Wtedy być może dowiemy się, czy rozpoczęta zostanie tak zwana oficjalna procedura nadzoru. Pięć dni później w planach jest debata o Polsce na sesji plenarnej PE w Strasburgu.