Nie będzie spotkania Donalda Tuska z policyjnymi związkowcami. Nie będzie również gwarancji premiera, że zaległe świadczenia dla funkcjonariuszy zostaną wypłacone jeszcze w tym roku. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller powiedział reporterowi RMF FM Krzysztofowi Zasadzie, że na początku listopada osobiście spotka się ze związkowcami.

Policjanci otrzymają zaległe świadczenia wtedy, gdy będą na to pieniądze w budżecie - stwierdził Miller. Szef MSWiA nie odpowiedział na pytanie reportera RMF FM, czy należne dodatki zostaną wypłacone jeszcze w tym roku. Zapowiedział jedynie, że spotka się ze związkowcami na początku listopada. Na razie ma dla nich jednak mało optymistyczną informację: Są realia budżetowe, a w związku z tym termin wypłaty będzie dostosowany do płynności budżetu państwa. Posłuchaj:

Związkowcy, grożąc protestem, żądają, by w tym spotkaniu uczetniczył premier i domagają się gwarancji szefa rządu, że pieniądze trafią do nich do końca roku. W dobrze zorganizowanym państwie premier niekoniecznie zajmuje się sprawami technicznymi, czyli terminem wypłaty należności dobrze zdefiniowanych w prawie polskim - zaznaczył Miller. Posłuchaj:

Szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że gwarancie wypłat to nie jest problem do rozpatrywania przez premiera. Warto zaznaczyć, że zadłużenie państwa wobec funkcjonariuszy w listopadzie będzie wynosić jeszcze ponad 100 milionów złotych.