Zarażeni to 12-letni chłopiec, który przebywa w szpitalu zakaźnym w Warszawie oraz 21-letnia kobieta z Wadowic. Oboje zachorowali na terenie kraju. Natomiast w Kielcach hospitalizowany jest 27-letni mężczyzna, który w środę wrócił z Londynu. Numer lotu, którym wracał to LO5483. Na terenie Polski do tej pory potwierdzono 31 przypadków zachorowań na nową odmianę grypy.

Natomiast stan ośmiolatki, u której w sobotę potwierdzono zakażenie wirusem A/H1N1, chociaż poprawia się, to nadal jest ciężki. Dziecko przechodzi jednocześnie infekcję bakteryjną i choruje na przewlekłe schorzenie, przez co oddziaływanie wirusa w jej organizmie jest o wiele silniejsze. Dziewczynka jest obywatelką USA polskiego pochodzenia, przebywa obecnie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej warszawskiego szpitala przy Niekłańskiej.

Świnie mogą zarazić się „świńską grypą” od ludzi

To zła wiadomość niemieckich naukowców, ponieważ łatwość przenoszenia się wirusa między gatunkami może sprawić, że szybciej dojdzie do mutacji, która okaże się dla nas niebezpieczna. Do tej pory pandemia świńskiej grypy zbiera umiarkowane żniwo. Naukowcy nie mają wątpliwości, że może się to zmienić. Ponieważ świnia może chorować na każdą z trzech odmian grypy, świńską, ludzką i ptasią, jej organizm może stworzyć ich wirusom dogodne warunki do mutacji. Naukowcy ostrzegają, że bez podjęcia środków bezpieczeństwa na farmach, możemy stanąć w obliczu epidemii grypy wśród świń. Zdecydowanie lepiej do tego nie dopuścić. Dla naszego własnego bezpieczeństwa.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Grypa zaatakowała ludzi już w ponad 100 krajach i jakkolwiek zasadniczo przebieg choroby nie jest ciężki, zapada na nią coraz więcej osób. Rośnie też liczba zgonów, głównie wśród ciężarnych kobiet oraz osób, cierpiących na inne dolegliwości.