​Od godziny "Trójmiasto szyje"... dla dziecięcego hospicjum w Gdyni. Grupa pań, które umówiły się przez internet, chce obdarować powstającą placówkę własnoręcznie uszytymi maskotkami i dekoracjami. Już wiadomo, że na tej akcji szycia się nie skończy.

Inicjatywa grupowego szycia nie jest nowością ani na świecie, ani w Polsce, ale w Trójmieście chodzi o coś więcej niż wspólne spędzenie czasu. Do projektu w Trójmieście już na starcie zgłosiło się ponad 80 osób, na pierwsze przyszło kilkanaście pań.

Mamy całą masę pomysłów, na piękne, kolorowe, przytulne maskotki dla maluchów. To będą głównie maskotki, ale także kolorowe dekoracje do zawieszenia w oknach, na ścianach -
mówi inicjatorka projektu.

Na pierwsze spotkanie wszystkie panie stawiły się z własnymi materiałami, tkaninami i maszynami do szycia. Na razie każdy przynosi swoje materiały, ale chyba jest szansa, że jak już troszeczkę będzie o tym głośniej, to może ktoś będzie chciał podarować jakąś tkaninę. Tym bardziej, że będziemy szyć ze skrawków, kawałków tkanin, koronek, wstążeczek, potrzebne pewnie będą nici w większych ilościach. Może znajdzie się jakaś pasmanteria, która nam pomoże - mówią uczestniczki akcji wspólnego szycia.

Spotykają się w prywatnej pracowni przy sklepie przy ulicy Abrahama 11. Tu się będziemy spotykać. Specjalnie zmieniliśmy troszeczkę warunki, żebyśmy się mogły spotkać w jednym gronie i w jednej salce. Mąż specjalnie wyburzył ścianę, specjalnie dla tego projektu, bo tutaj była ściana - mówi właścicielka sklepu.

Aby wziąć udział w akcji wcale nie trzeba umieć szyć - choć można się tego także nauczyć na miejscu. Przydadzą się chętni chociażby do wycinania czy projektowania albo prostu osoby chętne do zaangażowania się w projekt. Informacje o nim będzie można znaleźć na profilu "trojmiastoszyje" na Facebooku.

Już wiadomo, że na pomocy dla hospicjum się nie skończy. Jeszcze w kolejce czeka schronisko dla zwierząt. Będziemy szyć leżaczki dla nich, kojce. A potem będziemy szukać następnych projektów - zapowiada inicjatorka akcji, która szyciem zajmuje się od marca tego roku. Co ciekawe na razie w gronie uczestniczek nie ma żadnej krawcowej.