Korupcyjny skandal w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, małopolscy policjanci zatrzymali prof. Józefa K. - kierownika Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej i jednocześnie szefa Kliniki Ginekologiczno-Endokrynologicznej Collegium Medicum UJ.

Ordynator miał przyjmować łapówki od pacjentów, którzy leczyli się w klinice endokrynologii ginekologicznej. Brał pieniądze za wizytę, badanie, wypisywanie skierowań na badania i recept, a także za przyjęcie na oddział bez kolejki.

Anonimowe informacje w tej sprawie trafiały do policjantów od wielu miesięcy, ale nie było mocnych dowodów. Teraz nie ma już najmniejszych wątpliwości: funkcjonariusze nagrali bowiem moment przyjmowania pieniędzy. Według naszych ustaleń, chodzi o kilkadziesiąt przypadków. Profesor miał wziąć pieniądze nawet od kilkunastu pacjentów, a kwoty, jakie przyjmował, wahały się od 200 do 800 złotych.

Lekarza zatrzymano w szpitalu w czasie dyżuru, kiedy przyjmował chorych.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig potwierdził w rozmowie z reporterem RMF FM Markiem Balawajdrem, że prof. Józef K. został odsunięty od wykonywania obowiązków. Profesor został zawieszony, o ile wiem, decyzją prokuratora. Na pewno także ja nie dopuszczę do sprawowania przez niego funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy - podkreślił. Jak dodał, jeżeli potwierdzą się korupcyjne zarzuty wobec medyka, zostanie on zwolniony z pracy.

(edbie)