Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem - tak w XVI wieku napisał jeden z dostojników papieskich. W żadnym innym miejscu nie ma tylu grobów osób uznanych za świętych. W Krakowie jest ich tutaj pochowanych aż 8. Groby świętych na całym świecie przyciągają pielgrzymów.

Poza Rzymem jest to jedyne takie miejsce, gdzie nie sposób przejść przez centrum miasta, żeby nie wstąpić do miejsc, gdzie pochowani są nasi święci i błogosławieni. Najczęściej odwiedzany jest grób Św. Stanisława – patrona Polski, na Wawelu. Niedaleko pochowana jest królowa Jadwiga - powiedział reporterowi RMF historyk Sławomir Śmiłek.

Są też święci zapomniani jak np. św. Adam Chmielowski. Jego grób znajduje się poza Krakowem i nie jest to miejsce odwiedzane zbyt często. To miejsce to sanktuarium sióstr Albertynek.

W Krakowie pochowani są też święci: Faustyna Kowalska, Jan Kanty, św. Florian, Jacek Odrowąż, i Maksymilian Maria Kolbe, a także aż 10 błogosławionych.

Tłumy pielgrzymów przyciąga też mogiła św. Antoniego z Padwy. Wędrują do niego już od 800 lat. Papież Leon XIII nazwał go "świętym całego świata". Z Wojciechem Bonowiczem z wydawnictwa Znak, który także pielgrzymował do grobu św. Antoniego w Padwie rozmawiał reporter RMF Marcin Buczek: