Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło chce od MSWiA wyjaśnień, dlaczego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie poinformowało BBN o tragicznym pożarze w Kamieniu Pomorskim. Szczygło zwrócił się w tej sprawie z wnioskiem do wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Antoniego Podolskiego.

BBN podkreśla, że w przypadku tragicznego zdarzenia, takiego jak zamach terrorystyczny, katastrofa lub pożar, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa lub służby operacyjne poszczególnych urzędów i instytucji powinny, za pomocą telefonów alarmowych, niezwłocznie skontaktować się z dyżurującymi pracownikami BBN.

W odpowiedzi na to RCB poinformowało, iż nie jest ustawowo zobowiązane do przekazywania informacji dotyczących zarządzania kryzysowego do BBN. RCB podkreśla, że zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym zapewnia ono obsługę Rady Ministrów, premiera oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W pożarze hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek zginęło co najmniej 21 osób, a 21 zostało rannych.