Polacy mają coraz częściej kłopoty z zasypianiem. Lekarze alarmują, że na bezsenność cierpią nawet nastolatki. Wszystkiemu winna kultura picia pobudzających napojów, całonocnego siedzenia przy komputerze i nieregularnego trybu życia. Warto to zmienić chociaż na czas świąt.

Właśnie świąteczna przerwa jest dla wielu z nas czasem nadrabiania zaległości i niwelowania niewyspania. - Zamierzamy raz dłużej pospać, bo niestety na co dzień nie możemy się wyspać. Może pośpimy do godz. 11, ale nie dłużej - mówią pytane przez reporterkę RMF szczecinianki.

To jednak nie jest rozwiązanie. - Jeżeli w święta będą spali dłużej, to w tym dniu później pójdą spać. I znów błędne koło - tłumaczy Kazimierz Ciechanowski z Pomorskiej Akademii Medycznej. Dodaje, że problem jest złożony zwłaszcza u 30-latków. Poza zmniejszona aktywnością odczuwają oni także zwiększone napięcie, które nie pozwala zasnąć. Warto więc przed pójściem spać zaaplikować sobie szklankę mleka i cieszyć się spokojnym, odprężającym snem. A poza tym – na co dzień popracować nad zmianą trybu życia.